Zawoja – wypoczynek dla całej rodziny

Jednym z najbardziej przyjaznych miejsc w Polsce, w którym można nie tylko liczyć na wspaniałe wędrówki po górach, ale również zetknąć się z wieloma atrakcjami kierowanymi do całej rodziny, jest Zawoja. Miejscowość położona u podnóży Babiogórskiego Parku Narodowego [➛więcej] wyróżnia się tym, iż tutejsza baza noclegowa [➛Zawoja noclegi] posiada wiele możliwości do zwiedzania. Ponadto można spokojnie rezerwować noclegi przez cały rok, ponieważ nie są to góry zbyt wysokie, by chodzenie po nich było w jakiś sposób wyjątkowo niebezpieczne.

Jeśli już nastawiamy się na piesze wycieczki po Beskidach, to koniecznie należy wybrać się do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Mianowicie obiekt ten znajduje się na Markowych Szczawinach, czyli polanie o wysokości 1180 metrów nad poziomem morza. Schronisko zostało odnowione, dzięki czemu jest jeszcze przyjaźniejsze dla wszystkich turystów, którzy do niego przybywają. Dodatkowymi atrakcjami znajdującymi się w pobliżu Schroniska jest ścianka wspinaczkowa oraz Muzeum Turystyki Górskiej, które zostało przeniesione do dyżurki GOPR.

Innym takim ciekawym miejscem jest między innymi Skansen w Markowej, który przedstawia tradycyjną architekturę lokalnych mieszkańców. W związku z tym mamy niepowtarzalną okazję do tego, żeby podziwiać nie tylko tutejsze budynki, które pochodzą z końca XIX oraz początku XX wieku, ale również na terenie skansenu znajduje się zabytkowa kuźnia oraz kapliczka. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak prezentują się owe budynku z zewnątrz, a także czym dokładnie charakteryzuje się wnętrze tych pomieszczeń.

Jeśli zamierzamy dokładnie zwiedzić Zawoję, to nic dziwnego, iż zależy nam na obejrzeniu tutejszych symbolicznych atrakcji. W związku z tym warto wybrać się na Czatożę, czyli osiedle bardzo blisko potoku o nazwie Jałowiec. Właśnie tutaj mamy okazję do tego, żeby zwiedzić tradycyjne trzy piwniczki. Dla osób, które mieszkają od dziecka w miastach, może to być dość niezrozumiałe, do czego potrzebne są tego typu małe obiekty. Okazuje się jednak, że dzięki nim można było przechowywać z powodzeniem zapasy na zimę. Teraz już mamy pewność, że w Zawoi zawsze znajdziemy wyjątkowe miejsca oraz obiekty, z którymi nie moglibyśmy mieć do czynienia w innych regionach całej Polski.

Dodaj komentarz