Ryńska wieża ciśnień z XIX wieku

Zabytki architektury dla wielu z nas kojarzą się tylko z zabudową sakralną. Niestety wszystkich myślących w ten sposób dość srogo rozczarujemy. Kościoły to nie wszystko. Mimo że zachwycają one nas swoją monumentalnością czy mnogością zdobień, nie tylko one warte są uwagi. Każdy fan architektury powinien w pewnym momencie zainteresować się również zabudową świecką, która mimo że dość mocno odbiega od tej religijnej, bez wątpienia godna jest uwagi.

Jak wiadomo architektura w ciągu setek lat dość często się zmieniała. Nie chodzi tutaj wyłącznie o poziom jej zaawansowania, ale także o jej charakter. Zależnie od epoki, z której pochodzi dana budowla, jej wygląd przyjmuje cechy charakterystyczne dla czasów, w których powstawał. Warto jednak wspomnieć o tym, że część budowli na przestrzeni lat ulegała modernizacji, a co za tym idzie z budowli renesansowej przerodziła się w perełkę architektury secesyjnej.

Dzisiaj skupimy się na tak zwanej architekturze użytkowej, do której reprezentatywnym przedstawicielem jest bez wątpienia wieża wodna [więcej informacji: wieża ciśnień]. Budowla ta położona jest w pobliżu Ryna, czyli małej miejscowości na Pojezierzu Mazurskim, a z administracyjnego punktu widzenia zlokalizowana jest na terenie powiatu giżyckiego, który obfituje w zabytki.

 

Budowla, o której dzisiaj rozmawiamy pochodzi z dziewiętnastego wieku, a datowana jest wręcz na końcówkę tamtego stulecia. Miejsce, w którym ją wybudowano to niewielkie wzgórze na cmentarzu ewangelickim. Dzięki takiemu rozwiązaniu w naturalny sposób ciśnienie uzyskiwane w tej dość prymitywnej konstrukcji umożliwiało obsługę pobliskiej wsi. Jak pamiętamy z lekcji historii prądu elektrycznego w publicznym użytku na naszych terenach nie było, a mówimy tutaj o wsi otoczonej lasem.

Oczywiście wybierając się na wakacje na te tereny, musimy zadbać o odpowiedni nocleg. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie czegoś w Rynie, który posiada naprawdę rozbudowaną bazę [więcej informacji: dostępne noclegi Ryn], która zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego odwiedzającego. Reasumując, dziewiętnastowieczna wieża ciśnień zaliczana jest do przedstawicieli architektury użytkowej, których walory artystyczne, mimo że są naprawdę spore, nie były powodem powstania. Zadaniem tej konstrukcji było przede wszystkim dostarczanie bieżącej wody okolicznym mieszkańcom.

Dodaj komentarz