Pechowa Wieża Ratuszowa w Świdnicy

Korzystając z uroków świdnickiego krajobrazu i czerpiąc w pełni ze szczególnego klimatu tego miasta Dolnego Śląska [więcej na Wikipedii], koniecznie powinniśmy odwiedzić i zobaczyć kilka niezwykłych miejsc, związanych ze Świdnicą. Wśród nich prym wiedzie niezwykły Kościół Pokoju wybudowany z drewna bez użycia gwoździ, a tuż za nim znajduje się zabytkowy Rynek z pięknymi okalającymi go kamieniczkami, wśród których każda opowiada jakąś historię. W samym centrum znajduje się zabytkowy Ratusz z równie niebanalną historią, co sąsiadujące mu kamienice. Aby je poznać, zarezerwujmy tu noclegi [np. z listy Meteora] i wybierzmy się na urlop.

Ratusz w Świdnicy w wersji pierwotnej wybudowany został w stylu gotyckim w wieku XIV w wyniku przebudowy domu kupieckiego, pochodzącego z XIII wieku. Początkowo przy budynku znajdowała się wieża, która spłonęła w pożarze miasta zaledwie kilkadziesiąt lat po budowie Ratusza. Niestety jej los nie należał do “najlżejszych”, gdyż mimo kolejnego jej odbudowywania i odrestaurowywania ciągle ulegała kolejnym zniszczeniom. Następny pożar miał miejsce w pierwszej połowie XVI wieku i strawił zarówno odbudowaną wieżę, jak i cały Ratusz, które ponownie odbudowano 20 lat później. W takiej formie Ratusz zachował się aż do kolejnego pożaru w pierwszej połowie XVIII wieku, z którego ocalały jedynie niektóre pomieszczenia. Budynek po raz kolejny odbudowano w latach 1717-1720, jednak wieży ratuszowej nie było dane przetrwać pod taką postacią zbyt długo, gdyż w 1757 roku zburzyło ją wojsko austriackie. Mieszkańcy Świdnicy w trosce o wizytówkę swojego miasta ponownie podjęli się jej odbudowy, tym razem zdołała przetrwać obie wojny światowe w niemal nienaruszonym stanie. Niestety pech chciał, że podczas remontu w latach 60. ubiegłego stulecia wieża runęła z niewyjaśnionych do końca przyczyn. W 2010 roku podjęto się ostatniej już odbudowy, obecnie nie jest to rekonstrukcja dawnej niefortunnej wieży, gdyż wykonana została z innych, bardziej solidnych materiałów, a dodatkowo przy jej budowie zdecydowano się na zastosowanie nowoczesnych elementów, takich jak nowego typu okna.

Aktualnie odbudowana wieża udostępniona została zwiedzającym jako punkt widokowy, z którego obserwować można piękno miasta w pełnej krasie. Stanowi ona niemałą atrakcję dla rodzin z dziećmi, dla których wspinaczka po wysokich schodach stanowi niemałą przygodę.

Dodaj komentarz