Ciekawe atrakcje w Wiżajnach

Będąc na Mazurach (informacje), warto wybrać się także na północny-wschód naszego kraju, do pięknej miejscowości Wiżajny. Jest to miejscowość na Suwalszczyźnie, coraz chętniej odwiedzana przez turystów. Ma ona do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, a rozwijająca się baza noclegowa sprawia, że nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do spania. Jeśli chodzi o możliwości noclegowe (informator), Wiżajny są miejscem, w którym bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim kwatery prywatne, jednakże noclegi w ośrodkach wypoczynkowych czy hotelach są lubiane i często wybierane przez przyjeżdżających tutaj turystów.

Wiżajny obecnie mają status wsi, jednakże dawniej było to miasteczko i do dzisiaj można podziwiać ciekawy układ urbanistyczny, będący pozostałością właśnie po tych latach. Budynki skupione są wokół rynku, nazywanego Dolnym Rynkiem, który tak samo kiedyś, jak i dzisiaj, pełnił w zasadzie funkcję centrum miejscowości. Przy rynku można podziwiać przepiękny, wybudowany w stylu neoklasycystycznym dworek, powstały w XIX wieku. Nieco wyżej znajduje się Górny Rynek, przy którym jest również kościół z XIX wieku.

Ciekawostką dla przyjeżdżających tutaj z pewnością będzie fakt, iż to właśnie Wiżajny nazywane są biegunem zimna. Tutaj nie tylko temperatury są najniższe, ale śnieg leży zazwyczaj aż do marca. To sprawia, że wielbiciele sportów zimowych nie mogą narzekać na odpowiednie warunki do ich uprawiania. W okolicy znaleźć można wyciągi narciarskie, jak na przykład wyciąg narciarski Szelment, które ułatwiają korzystanie z zimowej aury tej okolicy. Nie braknie wielu innych, ciekawych atrakcji, które można zwiedzać i podziwiać przez cały rok.

Wiżajny położone są blisko jeziora o tej samej nazwie (lokalizacja), co daje możliwość korzystania z wypoczynku nad wodą. Odpowiednio dostosowane do wymogów turystów miejsca do kąpieli sprawiają, że czas można spędzić mile i bezpiecznie.

Do zwiedzania okolicy zachęca bardzo duża ilość szlaków turystycznych. Prowadzą one do wielu okolicznych miejscowości, gdzie również można nie tylko korzystać z atrakcji,  ale także podziwiać wiele zabytków. Przez cały rok zarówno w samych Wiżajnach, jak i też w okolicznych miejscowościach, odbywa się bardzo wiele imprez kulturalnych. Warto więc sprawdzić kalendarz przed przyjazdem, aby móc przy okazji urlopu uczestniczyć we wspomnianych wydarzeniach.

Dodaj komentarz